Aport oddziału zwolniony z PCC, ale mogą być problemy z jego definicją
Transakcja wniesienia oddziału do innej spółki nie jest opodatkowana. Czy zwolnienie dotyczy też aportu całego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części?
Tak wynika z przepisów unijnych, ale polska ustawa o PCC budzi wątpliwości.
Co jest w dyrektywie...
1 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o PCC, zgodnie z którą możliwe będzie niepłacenie tej daniny od niektórych transakcji podlegających dotychczas opodatkowaniu.
Nowelizacja wynikała z konieczności dostosowania polskich przepisów do dyrektywy Rady Europejskiej nr 2008/ 7/WE, dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Niestety, kolejny raz wydaje się, że cel ten został osiągnięty jedynie częściowo.
Dyrektywa mówi, że państwa członkowskie nie mogą nakładać podatku kapitałowego (którego odpowiednikiem w Polsce jest PCC) m.in. na transakcje „przeniesienia wszystkich aktywów i pasywów” lub „jednego bądź więcej oddziałów spółki lub spółek” w zamian za papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.
...a co w polskiej ustawie
Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC nie podlegają temu podatkowi transakcje wniesienia do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, oddziału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta